Mono tējas

Gada garumā ievācam vairāk nekā 50 dažādu zālīšu, no kurām 37 ir iespējams nopirkt atsevišķā veidā. Šeit atrodams saraksts ar mūsu mono tēju piedāvājumu un katrai zālītei piemītošajām īpašībām un pielietojumu tautas medicīnā.




Apinis (Humulus lupulus)
Apiņiem piemīt nomierinoša, pretsāpju un pretiekaisuma iedarbība. Augļkopu uzlējumu lieto uzbudinājuma, bezmiega, neirožu un histērijas mazināšanai, kā nomierinošu līdzekli klimaksa periodā.



Asinszāle (Hypericum perforatum)
Asinszālei piemīt spazmolītiska, žultsdzenoša, gremošanu veicinoša un pretiekaisuma iedarbība. Asinszāles tēja normalizē kapilāru caurlaidību, uzlabo venozo asinsriti, mazina tūsku. Tā aizkavē žultsakmeņu veidošanos, atvieglo žults izvadi. Asinszālei piemīt spēja uzlabot pašsajūtu un kliedēt drūmo garastāvokli.



Auza (Avena sativa)
Auzām piemīt organisma spēcinoša un vielmaiņu uzlabojoša iedarbība. Tās tonizē, stabilizē un spēcina organismu, rosina ēstgribu, pazemina cukura līmeni, mazina atkarību no nikotīna un narkotiskajām vielām.



Ābolmētra (Mentha suaveolens)
Ābolmētrai piemīt nomierinoša, spazmolītiska un antiseptiska iedarbība. Tēju lieto sirds asinsvadu paplašināšanai, ja ir sāpes krūtīs, gremošanas uzlabošanai. Tā noņem spazmas kuņģī un zarnās, stimulē žults izdalīšanos, novērš sliktu dūšu. To lieto arī neirozes un bezmiega gadījumā. Ābolmētrai maigāka garša nekā piparmētrai, jo tā satur mazāk mentola.



Baldriāns (Valeriana officinalis)
Baldriānim piemīt nomierinoša iedarbība uz centrālo nervu sistēmu un asinsrites sistēmu. Palīdz pret bezmiegu, galvassāpēm un noderīgs klimatērija traucējumu novēršanai. Tēja novērš arī krampjus un zarnu kolikas.



Baltā panātre (Lamium album)
Baltajai panātrei piemīt savelkoša, pretiekaisuma, pretalerģiska un tonizējoša iedarbība. Panātres nomierina centrālo nervu sistēmu, stimulē dzemdes kontrakcijas, pazemina cukura līmeni asinīs. Tēju lieto pret baltajiem ziediem, dzemdes asiņošanu, mēnešreižu traucējumiem. Tā palīdz urīnpūšļa, urīnvadu, nieru bļodiņu iekaisumu un bezmiega gadījumos.



Bērzu lapas (Betula pendula)
Bērziem piemīt pretiekaisuma, diurētiska un žultsdzenoša iedarbība. Bērzu lapu uzlējumu lieto kā vitamīnu dzērienu saaukstēšanās gadījumā. Tēja noderīga nervu sistēmas traucējumu, nieru koliku, urīnpūšļa iekaisumu, tūskas, dzeltes, aterosklerozes un reimatisma gadījumā. Tā palīdz pret nierakmeņiem un žultsakmeņiem.



Gaiļbiksīte (Primula veris)
Gaiļbiksītēm piemīt nomierinoša, pretklepus, pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība. Tēja noder trahejas un bronhu iekaisumu ārstēšanai, lai mīkstinātu klepu, samazinātu kairinājuma un sausuma sajūtu elpceļos. Tā palīdz arī pie migrēnas veida galvassāpēm, nervozitātes un bezmiega. Gaiļbiksīšu lapas ir lielisks vitamīnu avots, kas palīdz organisma stiprināšanai.



Kaķumētra (Nepeta cataria)
Kaķumētrai piemīt nomierinoša, gremošanu viecinoša iedarbība. To izmanto kuņģa darbības uzlabošanai. Tēja palīdz gāzu izdalīšanai un tai piemīt nomierinoša iedarbība bezmiega, nervozitātes, histērijas, melanholijas gadījumos. Kaķumētra īpaši piemērota maziem bērniem kā nomierinošs līdzeklis.



Kliņģerīte (Calendula officinalis)
Kliņģerītēm piemīt nomierinoša, spazmolītiska, asinsspiedienu pazeminoša, pretiekaisuma un brūces dziedējoša iedarbība. Kliņģerītes stimulē sirdsdarbību, padziļina elpošanu. Tēju izmanto gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas ārstēšanai. Tās veicina žults sekrēciju, palīdz aknu, žultsceļu un žultspūšļa iekaisuma gadījumā, samazina ginekoloģiska rakstura sāpes, regulē mēnešreizes. Ziedu pulveris gremošanas trakta audzēja gadījumā samazina intoksikāciju, mazina sliktu dūšu, uzlabo apetīti un miegu.



Kumelīte (Matricaria recutita)
Kumelītēm piemīt pretiekaisuma, brūces dziedinoša un gremošanas sistēmas darbības uzlabojoša iedarbība. Kumelītes tēju lieto kā vieglu žultsdzinēju, vēdera mīkstināšanas līdzekli, kā arī, ja ir sāpes un kolikas zarnu traktā, īpaši zīdaiņiem un maziem bērniem. Koncentrēts uzlējums palīdz kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanai, bet kumelītes kopā ar pelašķiem lieto menstruālo sāpju gadījumā.



Lazdas (Corylus avellana)
Lazdu lapas un mizas tonizē vēnas, novērš kapilāru plīšanu, samazina iekaisumus asinsvados, tā mazina rīta tūskas un pazemina asinsspiedienu. Lazdu mizu tēju, lietojot ilgstoši, samazinās holesterīna līmenis un ar to saistītā aterosklerozes veidošanās, mazinās iespēja piedzīvot infarktu un insultu.



Lielā ceļteka (Pantago major)
Ceļtekai piemīt pretiekaisuma, sekretora, baktericīda un spazmolītiska iedarbība. Ceļteku tēju lieto kā atkrēpošanu veicinošu līdzekli bronhīta un garā klepus gadījumā. Tā palīdz nieru, urīnpūšļa iekaisuma, kā arī nakts slapināšanas gadījumā.



Lielā nātre (Urtica dioica)
Nātrei piemīt asiņošanu apturoša un pretiekaisuma iedarbība. Nātres palīdz dzelzs deficīta, mazasinības, žultspūšļa iekaisuma, gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas un ateresklertozes gadījumā. Nātres sašaurina asinsvadus, sekmē audu atjaunošanos, stimulē eritrocītu veidošanos, novērš urinēšanas traucējumus.



Liepziedi (Tilia cordata)
Liepziediem piemīt sviedrējoša, mīkstinoša un elpceļus dziedējoša iedarbība. Liepziedu tēju lieto saaukstēšanās, augšējo elpceļu iekaisuma, angīnas, bronhītu ārstēšanai, kā arī pret klepu, uzbudinājumu, galvassāpēm. Tā labi noder, lai sasildītos rudenī un ziemā pēc darba vai pastaigas, tā ir laba pirtī, jo kā neviena cita, veicina svīšanu.



Māllēpe (Tussilago farfara)
Māllēpēm piemīt pretiekaisuma, pretklepus, sedzoša un sviedrējoša iedarbība. Māllēpju tēja sekmē krēpu sašķidrināšanos un izdalīšanos, novērš kairinājumu, remdē klepus lēkmes naktīs. Tās lieto pret sausu klepu.



Mārsils (Thymus vulgaris)
Mārsilam piemīt dezinficējoša, sekretolītiska, atkrēpošanu veicinoša, spazmolītiska un pretiekaisuma iedarbība. Mārsils tonizē un paceļ garastāvokli. Mārsilu tēju lieto augšējo elpceļu iekaisuma un bronhīta ārstēšanai. To izmanto ēstgribas veicināšanai, pret gāzu veidošanos, caureju un kuņģa čūlu. Lieto arī kā garšvielu zupām un gaļas ēdieniem.



Melisa (Melissa officinalis)
Melisai piemīt nomierinoša, antidepresīva, spazmolītiska, un asinsspiedienu samazinoša iedarbība. Melisas tēju lieto pret neirozēm, histēriju, migrēnu, bezmiegu, paaugstinātu asinsspiedienu, tā mazina galvas reiboņus, troksni ausīs, paaugstinātu dzimumtieksmi. Kādu laiku lietojot šo tēju, cilvēkam rodas vēlme kļūt veselam.



Melnais plūškoks (Sambucus nigra)
Plūškokam piemīt sviedrējoša un organismu spēcinoša iedarbība. Plūškoka ziedu tēju lieto gripas, saaukstēšanās, plaušu un sirds slimību izraisītas tūskas gadījumā. Plūškoks paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām.



Meža avene (Rubus idaeus)
Avenēm piemīt sviedrējoša, pretiekaisuma un vielmaiņu uzlabojoša iedarbība. Aveņu tēja veicina gremošanas trakta orgānu darbību, remdē slāpes, uzlabo zāļu garšu. Aveņu augļus un lapas lieto pret saaukstēšanos kā sviedrējošu un temperatūru pazeminošu līdzekli gripas, augšējo elpceļu iekaisuma, kā arī hroniska reimatisma gadījumā.



Moldāvijas pūķgalve (Dracocephalum moldavica)
Pūķgalvei piemīt nomierinoša, organismu stiprinoša un gremošanu veicinoša iedarbība. Tai piemīt stipra, citronam līdzīga smarža, augs nesatur mentolu. Pūķgalves tēja mazina stresu, uztraukumu, palīdz atjaunot spēkus, veicina žults izdalīšanos. Tai ir izteikta pretnovecošanās iedarbība. Pūķgalvi var lietot kā garšvielu, pievienjot to salātiem, kā arī izmantot dzērienu aromatizēšanai.



Pelašķis (Achillea millefolium)
Pelašķim piemīt asiņošanu apturoša, pretiekaisuma, bakterocīda un antialerģiska iedarbība. Pelašķu tēja rosina ēstgribu un gremošanas sulu sekrēciju, novērš spazmas un gāzu uzkrāšanos, pazemina temperatūru un asinsspiedienu, savelk dzemdes muskulatūru, aptur asiņošanu.



Piparmētra (Mentha piperita)
Piparmētrai piemīt nomierinoša, spazmolītiska un antiseptiska iedarbība. Piparmētru tēju lieto sirds asinsvadu paplašināšanai, ja ir sāpes krūtīs, gremošanas uzlabošanai, kā arī tā noņem spazmas kuņģī un zarnās un novērš sliktu dūšu. To lieto arī neirozes un bezmiega gadījumā, kā arī asinsspiediena samazināšanai.



Priežu pumpuri (Pinus sylvestris)
Priedēm piemīt pretiekaisuma, baktericīda un bronholītiska iedarbība. Priežu pumpuru novārījumu lieto saaukstēšanās slimību, augšējo elpceļu iekaisuma, bronhīta gadījumā. Lieto arī inhalācijām.



Rasaskrēsliņš (Alchemilla vulgaris)
Rasaskrēsliņiem ir savelkoša, asiņošanu apturoša, pretiekaisuma, urīndzenoša, atkrēpošanu veicinoša iedarbība. Rasaskrēsliņu tēju lieto, lai uzlabotu vielmaiņu, attīrītu organismu un regulētu menstruālo ciklu.



Raudene (Origanum vulgare)
Raudenei piemīt nomierinoša, pretsāpju, pretiekaisuma un gremošanu veicinoša iedarbība. Raudenes lieto kuņģa spazmu, zarnu iekaisuma, aizcietējuma un gāzu uzkrāšanās gadījumā, kā arī bronhīta un sāpīgu mēnešreižu ārstēšanai. To lieto arī kā garšvielu svaigu dārzeņu, kartupeļu pākšaugu un gaļas ēdienos.



Salvija (Salvia officinalis)
Salvijai piemīt spazmolītiska, pretiekaisuma un savelkoša iedarbība. Salviju tēja noder kuņģa, žultspūšļa un zarnu iekaisuma gadījumos. Tā samazina svīšanu naktī un sievietēm klimaksa laikā. Salvijas mazina piena sekrēciju. Veciem cilvēkiem tā uzlabo atmiņu, roku drebēšanu un tūsku. Salvijas lapas var lietot kā garšvielu pie gaļas, zivju ēdieniem un mērcēm.



Sarkanais āboliņš (Trifolium pratense)
Āboliņam piemīt antiskrelotiska, atkrēpošanu veicinoša un vielmaiņu uzlabojoša iedarbība. Tas kavē holesterīna uzkrāšanos asinsvados, sekmē slāpekļa vielmaiņas produktu izvadīšanu no organisma ar urīnu. Āboliņa tēja paaugstina organisma izturību pret infekcijas slimībām un kavē ļaundabīgo audzēju attīstību. Tēju lieto arī kā atkrēpošanas līdzekli klepus, bronhīta, bronhiālās astmas ārstēšanai, urīnpūšļa un prostatas iekaisuma mazināšanai.



Sirds mātere (Leonurus cardia)
Māterei piemīt nomierinoša, spazmolītiska, hipotensīva un sirdsdarbību regulējoša iedarbība. Māteri izmanto sirds ritma regulēšanai, pret bezmiegu, spriedzes un stresa gadījumos, kā asinsspiedienu samazinošu līdzekli.



Smiltsērkšķu lapas (Hippophae rhamnoides)
Smiltsērkšķim piemīt pretiekaisuma un ādas atjaunošanos veicinoša iedarbība. Smiltsērkšķu lapu tēju lieto organisma stiprināšanai, pret mazasinību, nogurumu, kuņģa sāpēm.



Tīruma kosa (Equisetum arvense)
Kosai piemīt asiņošanu apturoša, diurētiska un pretiekaisuma iedarbība. Tā pazemina asinsspiedienu un tūsku, kas rodas nieru vai sirds mazspējas dēļ. Tēja veicina smago metālu izvadīšanu no organisma, saista toksīnus un brīvos radikāļus. Kosu lieto bērniem pret slapināšanu gultā, urīnceļu un urīnpūšļa iekaisumu un priekšdziedzera palielināšanās gadījumā. Veciem cilvēkiem lieto atereskrelozes, sirds un galvas smadzeņu asinsvadu skrelozes gadījumā. Lieto arī dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai. Kosa mazina locītavu sāpes artrīta un podagras gadījumā.



Ugunspuķe (Chamaenerion angustifolium)
Ugunspuķei piemīt nomierinoša, pretiekaisuma un organismu aizsargspējas paaugstinoša iedarbība. Ugunspuķes tēja mazina spazmas, sekmē žults sekrēciju, paaugstina imunitāti. Ugunspuķei piemīt arī pretvēža aktivitāte. Ugunspuķes ir laba ikdienas tēja.



Ūdens piparmētra (Mentha aquatica)
Ūdensmētrai piemīt nomierinoša, spazmolītiska un antiseptiska iedarbība. Mētru tēju lieto sirds asinsvadu paplašināšanai, ja ir sāpes krūtīs, gremošanas uzlabošanai, kā arī tā noņem spazmas kuņģī un zarnās un novērš sliktu dūšu. To lieto arī neirozes un bezmiega gadījumā, kā arī asinsspiediena samazināšanai. Salīdzinājumā ar piparmētru, ūdens piparmētras garša ir maigāka un mentols nekož acīs.



Vērmele (Artemisia absinthium)
Vērmele ierosina ēstgribu, sekmē gremošanas dziederu sekrēciju - palielina kunģā žults un aizkuņģa dziedzeru sulu izdalīšanos. Lieto arī pret bezmiegu, menstruāciju regulēšanai un kā prettārpu līdzekli. Novērš nepatīkamu smaku mutē.



Vilkābele (Crataegus)
Vilkābelēm piemīt sirdsdarbību stimulējoša, asinsvadus paplašinoša un antioksidējoša iedarbība. Vilkābeles pazemina asinsspiedienu un uzlabo asins cirkulāciju. Tās noderīgas bezmiega un nervozitātes mazināšanai. Tās lieto arī nieru iekaisuma, nierakmeņu un urīnceļu akmeņu gadījumā kā diurētisku līdzekli.



Virsis (Calluna vulgaris)
Viršiem piemīt urīndzenoša, pretiekaisuma un nomierinoša iedarbība. Viršus lieto, ja ir nieru iekaisums, nierakmeņi, žultsakmeņi, urīnizvadsistēmas iekaisums, tūska, gastrīts, paaugstināts skābes daudzums kuņģa sulā. Tos lieto arī podagras, reimatisma, kuņģa un zarnu iekaisuma, caurejas ārstēšanai. Tēja noder, lai mazinātu uzbudinājumu, nervu spriedzi, uzlabotu miegu.



Vībotne (Artemisia vulgaris)
Vībotnēm piemīt antiseptiska, pretiekaisuma, temperatūru pazeminoša un nomierinoša iedarbība. Vībotnes rosina ēstgribu, uzlabo gremošanas sistēmas darbību, noder, ja ir nekārtīgas mēnešreizes. Tās noderīgas arī nierakmeņu, urīnpūšļa akmeņu, bezmiega un nervozitātes gadījumā.



Vīgrieze (Filipendula ulmaria)
Vīgriezēm piemīt pretiekaisuma, urīndzenoša, sviedrējoša un nomierinoša iedarbība. Tās uzlabo gremošanu un vielmaiņu, stabilizē organismu stresa situācijās. Vīgriežu tēja paplašina sirds un galvas asinsvadus, tāpēc ieteicama skolēniem eksāmenu laikā. Tā pazemina asinsspiedienu, mazina trombu veidošanās risku. Vīgriežu tēju lieto arī nieru un urīnpūšļa slimību, tūskas, reimatisma, podagras un saaukstēšanās ārstēšanai.



Tēju aprakstos izmantotā informācija par augu ietekmi uz cilvēki organismu ņemta no šādiem literatūras avotiem:

Artūrs Tereško, “Dieva dārza ārstniecības augi”, Talsu tipogrāfija (2014).
Helēna Rubine, Vija Eniņa, “Ārstniecības augi”, Zvaigzne ABC (2010).
Niko Fermēlens, “Derīgie augi – Enciklopēdija”, Zvaigzne ABC (2003).